تبلیغات
دزفول - آرامگاه یعقوب لیث صفاری - مطالب تیر 1395
دزفول - آرامگاه یعقوب لیث صفاری
دزفول آرامگاه یعقوب لیث صفاری ؛ پدر زبان فارسی ایرانی و اولین شهریار ایرانی

سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان زابل عنوان کرد: به همت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تور در مسیر یعقوب از سیستان تا دزفول توسط فرهیختگان پیموده می شود.

دزفول

تور در مسیر یعقوب از سیستان تا دزفول پیموده می شود
 رضا کیخواه آریا گفت: تور در مسیر یعقوب از سیستان تا دزفول با هدف معرفى اندیشه یعقوب و سپاسگزارى مردمى كه از سیستان تا دزفول با یعقوب لیث در مبارزات علیه ظلم و جور عباسیان همراهى كردند پیموده خواهد شد.

وی افزود: تداركات و برنامه ریزى سفر در مسیر یعقوب در حال انجام است تا در نیمه دوم شهریور ماه این تور اجرایی شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان زابل ادامه داد: در این مسیر در تمامی نقاط و مكانهایى كه یعقوب لیث در آنجا حضور یافته و با حاكم و نماینده حكومت عباسیان با همكارى مردم مبارزه كرده حضور یافته و برنامه فرهنگى اجرا خواهد شد.

وی با عنوان اینکه
، این سفر سالیانه تکرار خواهد شد خاطرنشان کرد: باز سازى مقبره سردار ایرانی یعقوب لیث و نوشتن سفرنامه از دیگر برنامه های این تور خواهد بود.

وی در پایان گفت: طراحى شخصیت های سیستانى براى ارائه شعارهاى فرهنگى و اجتماعى، مصاحبه با سالخوردگان و مستند كردن صحبتهاى آنان از آداب و رسوم و گذشته سیستان از جمله برنامه هایی است که در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.
عکس : محمدآذرکیش
طبقه بندی: آرامگاه یعقوب لیث دزفول در رسانه ها، 
برچسب ها: دزفول، خوزستان، ایران، سیستان، یعقوب لیث صفاری، دزفول آرامگاه یعقوب لیث صفاری، زابل،
ارسال توسط نجمه مورث نوری
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 3 تیر 1395
بقعه یعقوب لیث صفاری نخستین شهریار ایرانی در شرق دزفول واقع شده است. یعقوب لیث صفاری زبان پارسی را نخستین بار پس از ورود اسلام به ایران دوباره به عنوان زبان رسمی ایران اعلام نمود. وی تلاش های بسیاری برای خروج بخش هایی از ایران از دست خلیفه عباسی نمود و سرانجام در سال 165 هجری قمری در شهر جندی شاپور دزفول درگذشت. 
در حال حاضر آرامگاه وی در  12 کیلومتری دزفول و در روستای اسلام آباد در نزدیکی محوطه باستانی جندی شاپور واقع شده است.
بنای بقعه یک چهار طاقی با گنبدی مخروطی و مضرس در دوره سلجوقی تشکیل بافته است. ایوان بزرگ شمالی بقعه وی مربوط به دوره ی تیموری بوده که در دوره قاجاریه به این ایوان بسته شده و در اصلی بنا در آن تعبیه شده است.
گنبد اصلی بقعه به صورت دو پوسته  و الهام گرفته از شکل تنه تنه نخل می باشد. این بنای با شکوه به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی به شماره 2550 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و یکی از جاذبه های ارزشمند تاریخی دزفول و خوزستان به شمار می رود.
عکس و متن: محمدآذرکیش

دزفولطبقه بندی: آرامگاه یعقوب لیث صفاری، 
برچسب ها: دزفول، ایران، خوزستان، یعقوب لیث صفاری، آرامگاه یعقوب لیث صفاری، احیاگر زبان فارسی، نخستین شهریار ایرانی،
ارسال توسط نجمه مورث نوری
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin